Konzervačné ošetrenie

Cieľom konzervačného ošetrenia je zachovanie zdravých a živých zubov.  Najčastejšie ide o ošetrenie zubného kazu, ktorý síce v začiatočnej fáze nebolí, ale postupne sa šíri cez zubnú sklovinu do zuboviny a následne do zubnej drene, kde spôsobí jej zápal, ktorý sa môže rozšíriť do celého koreňového systému zuba. V tomto prípade je už nutné endodontické ošetrenie – ošetrenie koreňových kanálikov. Vplyvom hlbokého zubného kazu dochádza k nevratnému poškodeniu zubnej drene, ktorá nemá prirodzenú schopnosť obrany, preto pod dlhodobým vplyvom baktérií a ich toxínov odumiera. Zub sa stáva ložiskom infekcie v organizme, je krehký a náchylnejší k zlomeniu.

Práve preto je dôležité, aby zubný lekár ošetril kazom poškodený zub čo najskôr. Ak ani v neskorom štádiu nepríde k ošetreniu, baktérie sa cez odumretý koreňový kanálik začnú šíriť do okolia zuba a poškodia tkanivo. Navyše, toxíny sa krvným riečiskom dostanú do celého tela a môžu tak negatívne ovplyvniť celkový zdravotný stav pacienta.

Cieľom je mechanicky a chemicky vyčistiť koreňový systém zuba a hermeticky ho uzavrieť špeciálnym materiálom. V našej ambulancii používame na plnenie koreňových kanálikov systém Thermafill.

Dôležitú úlohu zohráva prevencia – zabránenie vzniku zubného kazu. Ak už kaz vznikne, je potrebné jeho odstránenie a zaplnenie kvalitnými výplňovými materiálmi.

Pečatenie zubov u detí je preventívny výkon, ktorý chráni pred vznikom zubného kazu v ryhách na povrchu zuba v čase, keď zubná sklovina po prerezaní nie je ešte plne mineralizovaná a zároveň dieťa ešte nemá vyvinutú manuálnu zručnosť dostatočne vyčistiť tieto miesta najnáchylnejšie na vznik kazu v detskom veku.