Protetické ošetrenie

Fixná protetika

Zubné korunky

Nahradzujú pôvodný povrch zuba. Pred ich zhotovením sa povrch zuba obrúsi, aby vznikol dostatok priestoru pre materiál. Tento výkon je bezbolestný vďaka lokálnej anestézii. Korunka chráni zub, ktorý je oslabený rozsiahlym zubným kazom alebo úrazom. V našej ambulancii používame zirkonové a metalokeramické korunky.

Mostíky

Nahradzujú chýbajúci zub alebo skupinu zubov. Mostík je fixovaný na susediacich zuboch, ktoré sú obrúsené rovnako ako v prípade koruniek, medzeru po chýbajúcom zube nahradzuje medzičlen.

Fazety

Fixné protetické výrobky, ktoré nahradzujú prednú, viditeľnú časť zubu, pričom zásah do zubu je minimálne invazívny. Pri preparácii sa jemne obrúsi časť skloviny a hotové fazety sa pevne nalepia na  zub. Ide o vysoko estetické ošetrenie, ktoré umožňuje zmenu tvaru, farby , korekciu postavenia zubov a uzáver medzery medzi zubami.

Inlay, onlay, overlay

Výplne, ktoré sú zhotovené mimo ústa pacienta a následne nacementované na zub. Ich výhodou je možnosť rekonštrukcie rozsiahlo deštruovaného  zuba, vyššia odolnosť, estetika a zhotovenie systémom CEREC v jednej návšteve, oproti  laboratórne vyrábaným.  Na rozdiel od zubnej korunky nie je nutné obrusovať celý obvod zuba.

 

Snímateľná protetika

Celkové zubné protézy

Zhotovujeme ich v prípade straty všetkých zubov. Každá celková protéza je vyrábaná individuálne a imituje vlastné zuby a ďasná.  Drží na princípe podtlaku. Retenciu v ústach je možné zvýšiť fixačnými gélmi alebo je možná kombinácia zubnej protézy so zubnými implantátmi – tzv. hybridná náhrada.

Parciálne zubné protézy

Sú podobné ako celkové zubné protézy, ale používajú sa v prípade, keď má pacient v ústach ešte zbytkový chrup – sú teda kotvené špeciálnymi sponami o vlastné zuby.